Self-Servis Mutfak Kurulumu ve Üniteleri

Self-Servis Mutfak Kurulumu ve Üniteleri

Self-Servis Mutfak Kurulumu ve Üniteleri

Self Servis, insanların yan yana dizilmiş yiyecek ve içecekler içinden istediklerini seçtikleri ve tepsilerine koyup en sonda da  ödeme yaptıkları ön ödemeli bir restoran tipidir. Ayrıca kurum yemekhaneleri ve fabrika yemekhanelerinde de genelde sel servis mutfaklar tercih edilir.

Bu tür restoranlarda veya yemekhanelerde kullanılan self-servis üniteleri sunulacak yemek türlerine göre değişebilir. Genellikle önce çorbaların ben marielerde veya çorba potlarında sunulduğu alan yer alır. Hemen sonrasında ana yemekler dizilir. Bu alanlar sıcak teşhir üniteleri ile donatılır.

Sonrasında zeytinyağlılar, mezeler, salatalar, tatlılar ve içeceklerin yer aldığı ve soğuk teşhir üniteleri ile donatılan bölüm gelir. Bu bölümdeki yemekler tazeliğini korumaları ve bozulmalarını önlemek amacıyla soğutulmalıdır.

SÜREKLİ SOĞUK KALMALI

Restoran gibi yemekleri sürekli teşhirde bulunan kurumların soğuk teşhir bölümüne çok önem vermeleri gerekmektedir. Stabil soğukluk derecesini kaybeden soğutma alanları yemeklerin zarar görmesine neden olabilir.

Bazı kurum yemekhaneleri soğuk ürünleri nötr teşhir üniteleri ile sunsalar da pek çok fabrika ve özel kurum yemekhanesi 1 saatlik yemek arasında bile ürünlerin bozulmaması ve insanların daha kaliteli yemek yemeleri için soğuk teşhir üniteleri tercih ederler.

Çorbalar ve sıcak yemekler bir çalışan tarafından müşteriye sunulurken soğuk teşhir alanındaki yiyecek ve içecekler ise genelde müşterinin kendisinin alabileceği şekilde planlanır. Bu da tepsi kaydırma standı tarafında açık alanın bulunmasını gerektirir. Böylece bu alanları soğutmak biraz daha zahmetlidir.

Bazı özel kurum yemekhanelerinde çorba bölümü, ana yemek bölümü, salat bar ve tatlı bölümü ayrı ayrıdır. Böylece örneğin çorba almayacak olan direkt olarak ne alacaksa o grupta sıraya girer. Bu durum aynı anda yemeğe çıkan çok sayıda personelin uzun kuyruklar oluşturmasını bir nebze engellemektedir.

Tabi ki son olarak ekmek, çatal, bıçak, kaşık gibi ürünlerin sunulduğu Küver Ünitesi bu self-servis hattını tamamlamaktadır.

Self-servis mutfaklar soğuk ve sıcak yemekleri aralarındaki sıcaklık farkını birbirine yansıtmayacak şekilde kurulur. İnsanların çoklu seçenekler içinden seçim yapabildikleri ve böylece istediği tarz yemekleri yedikleri için tercih edilen bir restoran tipidir.