Konveyörlü Bulaşık Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Konveyörlü Bulaşık Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Konveyörlü Bulaşık Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Büyük çaplı endüstriyel mutfakların bulaşıkhanelerinde yer alan ve yürüyen bantlı sisteme sahip olan bulaşık makinelerine konveyörlü bulaşık makinesi denir. Saatte 2000 tabak yıkama kapasitelerinden başlayarak 10.000’e kadar çıkan modelleri bulunmaktadır. Peki konveyörlü bulaşık makinesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Şimdi bu konuda önemli birkaç maddeyi sıralayalım.

Endüstriyel mutfaklarda, işletmenin büyüklüğüne göre, aynı anda binlerce kişi için yemekler üretilir. Üretilen yiyecekler servis edildikten sonra tabak, çatal kaşık, tencereler, tavalar gibi müşterinin ve mutfak personelinin kullandığı ekipmanlar bulaşık olarak karşımıza çıkar. Bulaşıklar, hijyen için, üretim hattından mesafeli şekilde tutulmalı ve mümkün olduğunca hemen bulaşık makinesine girmelidir.

Şimdi konveyörlü bulaşık makinesi alınırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini sıralayalım:

Konveyörlü bulaşık makinesi karşıdan görünüm

Yıkama Kapasiteleri

Endüstriyel bulaşık makinesi, diğer bir deyişle sanayi tipi bulaşık makinesi seçerken dikkat edilecek en önemli nokta saatteki tabak yıkama kapasitesidir. Tezgah altı bulaşık makineleri ortalama olarak saatte maksimum 500 tabak yıkayabilirler. Bundan sonra kullanacağımız tüm sayılar için şunu açıkça dile getirmek gerekir ki, bu sayı teoriktir. 1 dk, 2dk veya 3 dk gibi yıkama programları bulunan bulaşık makinelerinin bir defada yıkayabileceği maksimum tabak sayısının 60 dakikaya göre hesaplanmasıyla belirlenir. Sepetin çıkıp yeni sepetin takılma süresi hesaplanmamıştır.

Giyotin bulaşık makineleri de ortalama olarak 1000 tabak/saat yıkama kapasitelerine sahiptir. İşletme sahiplerinin restoran veya hotel bulaşıkhanesinde ne ölçüde bulaşık yıkanacağını önceden tahmin ederek buna göre gerekli bulaşık makinesini tedarik etmek durumundadır. Tabi ki burada en kalabalık olacağı anı öngörmelidir.

 

 

Konveyörlü Bulaşık Makinelerin Yıkama Kapasiteleri

Yazının başında da belirtildiği gibi konveyörlü bulaşık makineleri saatte 2000 tabaktan başlayarak 10.000 tabak yıkamaya kadar kapasitelere sahiptir. Peki bizim mutfağımız için hangisi en uygun? Bu soruya en doğru cevabı verecek kişi işletme sahibi veya yöneticisidir. Restoran veya otelde kaç masa var? Kaç kişi kapasiteli? Aynı anda en fazla kaç kişi yemek yiyebilir? Bu gibi sorulara cevap verdikten sonra şunun da cevabı netleştirilmelidir: Bir müşteri ne kadar bulaşık üretir?

Bu sorulara doğru cevaplar alındıktan sonra bir öğünde ortaya çıkacak bulaşık miktarı da belirlenmiş olur. Tabi ki otel gibi işletmelerde yemek süreleri çok uzun olabiliyor. Her iki öğün arasındaki süre de hesaplanarak bir çalışma yapılmalıdır. Mevcut setüstü ekipmanlar yetmeyebileceği için ortaya çıkan bulaşıklar bir yandan hemen yıkanmaya başlanmalıdır.

200 masalı bir mekanın aynı anda yemek yiyebilecek 800 müşterisi olduğunu düşünülelim. Her bir müşteri çorba kasesi, yemek tabağı, salata tabağı, tatlı tabağı, pilav tabağı ve mezeler düşünüldüğünde ortalama 4 tabak bulaşık üretir. Bu da kısa bir sürede 3200 bulaşık tabağı ve bir o kadar çatal bıçağın bulaşıkhaneye ulaşacağı anlamına gelir. Yemek üretiminde ve serviste kullanılan ve şeklen büyük olan parçaları unutmamak gerekir. Çünkü onlar aynı anda bazen tek ürün yıkamaya müsaade eder.

Tahmini olarak yıkama ihtiyacımızı belirledikten sonra konveyörlü bulaşık makinelerini inceleyip ihtiyacımız olan kapasiteye en yakın olanı belirlemeliyiz. Genel olarak 2000, 2800, 3200, 3600, 4800, 5000, 7200 gibi sayılarla karşılaşırız.

 

 

 

Konveyörlü Bulaşık Makinesi Bölümleri

 

Konveyorlu GirişRestoranlar için büyük bulaşık makinesi ihtiyacını gideren konveyörlü bulaşık makinelerinde temel olarak ana yıkama bölümü yer alır. Ana yıkama bölümü için dikkat edilecek en önemli özellikler şunlardır:

  • Sepet Boyutu
  • Yıkama Alanı hacmi
  • Giriş Yüksekliği

Giriş yüksekliği dar ise geniş bazı bulaşıkları makineye sokma ihtimaliniz ortadan kalkacaktır. Ayrıca iç alanda da bazen yıkama materyalleri bulunduğundan iç alanları dar olabiliyor. Sepet boyutu da bir anda alabileceği bulaşık kapasitesini belirlediğinden dolayı çok önemli bir kıstas olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

 

Durulama

 

Durulama alanları konveyörlü bulaşık makinelerinin olmazsa olmaz bölümlerindendir. Tüm makinelerde bu alan yer alır. NeoSystem ve Hobart gibi bazı konveyörlü bulaşık makinelerinde çift durulama sistemi mevcuttur. NeoSystem ürünlerinde bu özellik ön durulama şeklinde geçmektedir.

 

 

 

Ön Yıkama

 

Genelde üst modellerde görülen bu sistem ile bulaşık kalıntıları akıtılır. Tabi ki şunu düşünmek gerekir: tüm ön yıkamayı makineye bırakamayız. Bazen şeklen kaba artıklar olabiliyor. Bunları giriş evyesinde kısa bir süre akıtmak gerekir. Ön yıkama özelliği olan modellerde ana yıkama bölümü daha kısa sürebilmektedir.

 

 

 

Kurutma

 

Konveyörlü bulaşık makinelerinin en önemli özelliği kurutma diyebiliriz. Ancak tabi ki bu özellik her modelde yer almıyor. Kurutma bölümü olan makinelerden çıkan tabak, bardak ve diğer bulaşıklar neredeyse servise hazır halde çıkıyor. Doğal kuruma sürecine göre çok büyük bir süre kazancı sağlanıyor. Aynı zamanda kuru çıkan bulaşıkları yerlerine kaldırmak da büyük avantaj sağlıyor. Kurumaları için açıkta beklemeleri gerekmiyor.

 

 

 

Konveyörlü Bulaşık Makinesi Özellikleri

 

Konveyörlü bulaşık makinelerinin uygun fiyatlı modelleri standart yıkama işlemi yaparken gelişmiş modellerde büyük verimlilik sağlayan özellikler yer alıyor. Standart modellerde sadece yıkama, tesisat, elektrik bağlantıları ile ilgili güvenlik özellikleri yer alıyor. NeoSystem gibi daha gelişmiş markalarda Otomatik Start Stop Fonksiyonu - Otomatik Kontrollü Yıkama Sistemi - Entegre Durulama Boyleri gibi özellikler yer alıyor.

Hobart Konveyörlü bulaşık makinelerinin standart modellerinde yine standart özellikler yer alırken ürünün her türlü malzemesi çok daha kaliteli kullanılmaktadır. Özellikler arttıkça modeller değişiyor ve tabi fiyat farkı da ortaya çıkıyor.

Hobart Premax modeller ise sahip oldukları üstün teknolojiler ile gerçekten fark yaratan ürünler ortaya koymuştur. Satın alırken bir miktar pahalı diyebileceğimiz bu ürünler kullanırken inanılmaz tasarrufludur. “Hobart Bulaşık Makinelerinin Premium Özellikleri” isimli makalemizde geniş yer ayırmıştık.

Enerji yönetim sistemleri, düşük kimyasal harcama sistemleri, su ve elektrik tasarrufları, boş alanlara su ve kimyasal atılmasının engellenmesi, güçlü kir tahliye sistemleri gibi çok üstün özellikler yer almaktadır.

 

 

 

Konveyörlü Bulaşık Makinesi Fiyatları

 

Konveyörlü bulaşık makinesi fiyatları 5.500 Euro’dan başlamaktadır. Tabi bu bahsettiğimiz fiyatlar sadece yıkama yapan standart basit makineler için geçerlidir. Yıkama kapasiteleri, ön yıkama, durulama ve kurutma gibi çeşitli bölümler ile teknolojik özelliklerin eklenmesiyle fiyatlar çokça artacaktır.

Hobart CP ve CN modelleri Genel Görünümİhtiyacımız olan sanayi tipi bulaşık makinesinin özelliklerini doğru belirleyerek ihtiyaçlarımız ve bütçemiz ölçüsünde doğru makineyi alabiliriz. Neosystem endüstriyel bulaşık makineleri uzun yıllardır ülkemizde ve ihraç ettiğimiz 30’u aşkın ülkede binlerce restoran veya otelde uzun yıllardır sorunsuz bir şekilde kullanılmaktadır.

 

 

 

Endüstriyel Bulaşık Makinesi Deterjanı

 

Endüstriyel mutfak bulaşıkhanelerinde kullanılan sanayi bulaşık makinelerinde standart bulaşık deterjanları değil, endüstriyel bulaşık deterjanları kullanılır. Bu ürünler genelde deterjan ve parlatıcı olarak ikiye ayrılır ve ikisinde de satın almak gerekir. Hobart Üniversal Deterjan 12 kg, Yumuşak ve Orta Sert Su - Hyline HLU-30 modeli en çok tercih edilen model olarak öne çıkmaktadır. Sıradan deterjanlara göre daha yoğun olduğundan dozaj ayarı yapılarak daha az çekilmelidir.

 

 

Enerji Tasarrufu

Konveyörlü bulaşık makineleri çok büyük makinelerdir. Doğal olarak da çok fazla elektrik ve su harcayabilirler. Bu durum da satın alımdan sonra hesaba katılması gereken bir giderdir. Bu sebeple özellikle elektrik sarfiyatı konusuna satın alımdan önce dikkat edilmelidir. Üreticiler su tasarrufu konusunda büyük bir ilerleme kaydetmiş durumdadır. Bazıları bir sepeti birkaç litre su ile yıkayabilmektedir.

 

 

Teknik Servis

 

Sürdürülebilirlik konusunda en önemli etkenlerden birisi de endüstriyel bulaşık makinesi markasının teknik servis imkanlarıdır. Bozulan bir makine bütün işleri aksatacaktır. Bu sebeple markanın teknik servis hizmetleri hızlı ve yeterli olmalıdır. Ülkemizde kullanımları çokça artan Hobart bulaşık makinesi teknik servisi ve Neosystem teknik servisi hizmetlerini sorunsuz bir şekilde alabilirsiniz.

Teknik servis hizmetinin olmasının yanında ayrıca yedek parçalara ulaşma imkanı da önemli bir mevzudur. Bozulan bir parça söz konusu olduğunda ve bu parça değiştirilmesi gerekiyorsa yedek parça ihtiyacı doğacaktır. En kısa sürede tedarik edilmeli ve yerine monte edilmelidir.

Konveyörlü bulaşık makinesi seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini maddeler halinde sıraladık. Bu maddeleri göz önünde bulundurarak doğru bir tercih yapabilir ve en doğru bulaşık makinesini satın alabiliriz. Doğru bir tercih ile satın alınan endüstriyel bulaşık makinesi uzun yıllar işletmenize hizmet edecektir.