Anahtar Teslim Endüstriyel Mutfak Projelerinde 6 Altın Kural

Anahtar Teslim Endüstriyel Mutfak Projelerinde 6 Altın Kural

Anahtar Teslim Endüstriyel Mutfak Projelerinde 6 Altın Kural

Restoran, otel, catering, özel yemekhaneler gibi endüstriyel mutfaklar kurulurken yatırımcılar genelde işleri anahtar teslim olarak güvendikleri bir firmaya verirler. Yatırımcıların bu firmaları seçerken dikkat ettikleri belirli noktalar olmalıdır.

Yüklenici firmalar işi aldıklarında proje çizimi aşamasından başlarlar. Burada genelde mimarlık firmaları tarafından hazırlanmış bir yerleşim vardır. İşte endüstriyel mutfak firması seçerken dikkat edilecek noktalardan birisi hemen ilk aşamada karşımıza çıkmaktadır.

Şimdi bu kurallara göz atalım

 

 

 

Projeye sihirli dokunuşlar

Endüstriyel mutfak yüklenicisi firma gelen projeyi hemen uygulamaya kalkmamalıdır. Öncelikle restoran ya da catering her ne tür işletme ise sunacağı menüyü öğrenmelidir. Buna göre ekipmanları belirlemeli, gereksiz olanları elemeli ve çok ihtiyaç duyacaklarını eklemelidir. Yine çizilen projenin elektrik, su ve havalandırma şartlarına uygun olmayan bölümlerini düzenlemelidir.

Yatırımcı kullanacağı mutfağı ve servis alanını hayalinde oluşturduktan sonra mimarlık firmasıyla projeye döker. Bu noktada yaşanabilecek eksiklikler de mutfak firması tarafından tespit edilerek yatırımcı ve mimarlık firması yönlendirilmelidir.

Hiç projesi olmayanlar için ise uygun ve verimli bir proje çizebilecek, deneyimli bir kadroya sahip olmasını beklemelisiniz.

 

 

Üretici bir firma mı?

Endüstriyel mutfak projelerinde kullanılan hazır mutfak makinelerinin yanı sıra mutfak tezgahları, evyeler, raflar ve benzeri pek çok alet ve ekipman yer alır. Bu konuda da üretici olan firmalar sizlere ihtiyacınıza uygun çözümleri daha uygun fiyatlara üretebilirler. Örneğin 4 metrelik bir ızgara alanı oluşturulacaksa firma bunu size özel olarak üretecektir.

 

 

Donanımlı Bir Ekibe Sahip mi?

Mutfak projesinin en baştan itibaren ele alınması, yetenekli bir proje yöneticisi ile yola devam edilmelidir. Üretilen ve tedarik edilen ekipmanlar deneyimli bir ekip tarafından monte edilir. Bu süreçte de ekip tecrübeli ise işini kısa sürede ve doğru bir şekilde bitirir. Sürprizlere yer bırakmaz. Bu da yatırımcının içinin rahat olmasına sebep olur.

 

 

Teknik destek ekibi var mı?

Anahtar teslim mutfak projeleri yaşayan bir süreçtir. Proje çizimi, imalat ve montajdan sonra açılan mutfakta işlerin bir süre içinde rayına oturması beklenir. Bu süreçte bazı aksaklıklar yaşanabilir. İlave parçalar, çıkarılacak bölümler yaşayan mutfakta daha rahat tespit edilir. Şef, bu ihtiyaçları belirledikçe yüklenici firmadan ister. Yüklenici firma her ihtiyaç duyduğunuzda size ekip gönderebilecek midir?

Aradan yıllar geçtikten sonra, doğal olarak, bazı ürünlere bakımlar yapmak gerekecek veya teknik aksaklıklar yaşanabilecektir. Alternatifler olsa da yüklenici firma bu konuda size en iyi hizmeti verebilecek firmadır. Bunun için yeterli bir ekibi var mı? Yaygın servis ağı mevcut mu?

 

 

Daha önce bitirdiği projeler

Bir firma hakkında en önemli, hatta pekiştirerek belirtmek gerekirse en çok dikkat edilmesi gereken madde referanslarıdır. Daha önce teslim ettiği anahtar teslim endüstriyel mutfak projeleri var mı? Hangi firmalarla çalışmış? Bunlar iyi bir şekilde irdelendikten sonra firma seçimi yapılmalıdır.

Açmak istediğiniz proje bir steakhouse olsun. Bu konuda onlarca steakhouse projesini bitirmiş, hatta sadece Türkiye’nin değil dünyanın bildiği projelerde yer almış bir firma tercih sebebidir. Belirli bir konumda değil dünyanın çeşitli bölgelerinde projeler tamamlamış bir firma tercih sebebidir.

 

 

Projeler yaşıyor mu?

Evet bu firma çok sayıda endüstriyel mutfak projesi bitirmiş olabilir. Ancak bu projeler yaşıyor mu? Etkin bir şekilde işliyor mu? Projeyi yaptıranlar memnun kalmış mı ve yeni şubelerinde aynı firma ile çalışıyorlar mı? Bu sorular da sizleri yönlendirebilecek önemli sorulardır.

Burada S2000 Mutfak için örnekler vermek gerekirse, çalıştığı firmalarla uzun yıllardır çalıştığı görülmektedir. Mesela Mado şubelerinin yüzlercesinde S2000 imzası vardır. Midpoint, Pelit, BTA, Özsüt gibi farklı kategorilerdeki işletmeler de farklı şubelerinde S2000’i tercih etmişlerdir.

Bu konuda verilebilecek en iyi örneklerde birisi de Nusret’tir. Etiler’de ilk açıldığı günden itibaren tüm projelerinde S2000 Mutfak kalitesini tercih etmiş ve bugün bir dünya markası haline gelirken sağlam bir altyapı ile yola çıkmanın avantajlarını yaşamıştır.

Yatırımcıları tüm bu maddeleri en iyi şekilde karşılayan S2000 Mutfak Soğutma ile çalışmaya davet ediyoruz.