Restoran Mutfakları

Restoran Mutfakları

S2000 Endüstriyel Mutfak konusunda uzman ekibiyle restoran mutfakları da üretiyor. Restoran mutfağı ihtiyacı olanlar, bizi arayın! 

Restoran Mutfakları Hakkında

Konusunda uzman olan firmamız endüstriyel restoran mutfakları da üretmektedir. Bunun yanı sıra okullar, catering firmaları, askeri tesisler, fabrikalar gibi işletmelere ve yerlere de endüstriyel mutfak ve soğutma sistemleri türetir. Tasarlar ve kurar. 

Restoran mutfağı nasıl olmalıdır?

Restoran mutfakları, ihtiyaca göre konuşlanmalıdır. Servis elemanlarının kolay kullanımı da düşünülerek kurgulanmasında büyük önem vardır. Restoran mutfağıişletmenin büyüklüğüne göre farklı boyutlarda tasarlanır. Bu tasarımlar yapılırken mutfağın bulunacağı yerin büyüklüğüne göre projelendirilir. Projelendirme aşamasında servis elemanlarının kullanımı da düşünülür. Eğer restoran self servis ise mutfağın yerinin çok fazla önemi yoktur. 

Restoran mutfak ekipmanları :

Tezgah üstünde mutlaka Et hazırlık, sebze hazırlık ve hamur hazırlık bölümleri bulunmalıdır. Bu bölümlerde gerekli olan et kıyma makinesi, sebze doğrama, et kemik testeresi, sebze parçalama makinesi, hamur yoğurma makinesi gibi ürünler yer alır.
 
Ayrıca pişirme alanı bu firmaların mutfaklarının en önemli yeridir. Ocaklar ve devasa tencereler kullanılacağı için bu bölümün dizaynı çok önemlidir. Burada genellikle çorba ve sulu yemekler imal edilir. 
 
Bulaşıkhane bölümü ise kazan yıkama makineleri ile donatılmalıdır. Buralarda konveyörlü bulaşık makineleri tercih edilmelidir. Çok büyük firmalar ise tırnaklı bulaşık makinesi kullanırsa rahat eder.