OTEL MUTFAK PROJELERİNDE BÖLÜMLER

OTEL MUTFAK PROJELERİNDE BÖLÜMLER

Oteller müşterileri için oda konforu ve güvenliği sağlamanın yanında kaliteli ve özenli yemek servisi de vermek zorundadır. Müşterilerin otelleri seçerken yemeklere ve servise de dikkat ettiği bilindiğinden bu konu önem arz etmektedir.

Otellerin mutfak projeleri aslında biraz daha geniş bir anlam taşımaktadır. Bildiğimiz standart endüstriyel mutfaklardan farklı olarak soğuk odalar, açık büfe alanları, sıcak veya soğuk teşhir dolapları ve çeşitli mobil üniteler yer almaktadır.

Yemeklerin üretileceği otel mutfakları, mümkün olduğunca geniş bir çalışma alanında kurulmalıdır. Personelin rahat bir şekilde bölümler arasındaki iletişimi sağlayabilmesi gerekir. Hazırlık bölümünde hazırlanan sebzeler, soğanlar, salatalar yemek pişirme alanlarına veya servis alanlarına rahatça taşınabilmelidir.

Bulaşık yıkama alanları üretimin içine girmemeli, bu konuda hijyene çok dikkat edilmelidir. Mümkünse bulaşık odası farklı bir oda şeklinde planlanmalıdır. Böylece kirli bulaşıkların farklı bir girişten makineye ulaşması sağlanır ve hazırlık veya pişirme alanı ile ilişkisi kesilir.

Soğuk odalar, depolar veya benzer amaçlı kullanılan endüstriyel buzdolabı modelleri akıllı bir şekilde yerleştirilmelidir. Soğuk odaların uzakta olabileceği düşünüldüğünden personelin soğuk ürünlere kolay ulaşabilmesi için tezgah tipi buzdolabı veya dik tip buzdolapları kullanılabilir. Bu alanlardaki stoklar gün içerisinde tazelenerek yoğun zamanlarda sorun yaşanmasının önüne geçilebilir.

Yemeklerin pişirilmesi noktasında son zamanlarda akıllı fırınlar ön plana çıkmaktadır. Rational iCombiPro modelleri gibi akıllı fırınlar şeflerin işlerini kolaylaştırırken müşterilerin tam da istediği gibi sonuçlar üretmektedirler. Otelin müşteri potansiyeline göre 6 tepsili modellerden 40 tepsili modellere kadar ürün yelpazeleri mevcuttur.

AÇIK BÜFE

Otel açık büfelerinde özenle hazırlanan yiyecekler sergilenir, müşteriler tarafından seçilerek tabaklarına alınır. Bu alanlarda artık geniş bir ürün çeşitliliği söz konusudur. Artık açık büfe alanlarında da ızgaralar görüyoruz. Yemek vakitlerinde şeflerin aktif olarak bu alanlarda ızgara çeşitlerini anlık olarak hazırlayıp sunduğuna şahit oluyoruz. Yani artık açık büfe alanlarında pişirme ekipmanlarına da sıkça rastlıyoruz.

Kahvaltıda ve yemeklerde farklı farklı ürünlerin anlık olarak üretilmesi, müşterilerin onlara sıcak ve taze bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Böylelikle hem otel mutfak şefleri ve yöneticileri hem de müşteriler memnun oluyor.

Otel açık büfe projelerinde hem sıcak hem de soğuk alanlar bazen yan yana bulunabiliyor. Sadece yiyecekler değil tabaklar bile sıcak tutuluyorken meze, salata gibi bazı ürünler de soğuk olarak teşhir ediliyor. Bu da çok geniş bir ekipman listesine sahip olmak gerekliliğini doğuruyor.

SOĞUK TEŞHİR ALANLARI

Otellerin mutfaklarının haricinde çeşitli alanlarda da yiyecekleri sergileyecekleri bölgeler olabiliyor. Mesela pastane alanları 5 çayı için gerekli bölümler haline geldi. Dilim pasta ve diğer pastane ürünleri buralarda müşterilere servis edilirken poğaça, gözleme gibi sıcak servis edilen alanlara da ihtiyaç duyuluyor. Buralarda pasta dolapları veya soğuk teşhir üniteleri kullanılıyor.

Yazının başında bahsettiğimiz gibi otelin farklı alanlarında farklı amaçlara hitap eden soğuk veya sıcak teşhir üniteleri de mutfağın bir parçası olarak sayılabilir.

CAFELER

Kahve kültürünün bu denli geliştiği günümüzde bu alandan ayrıca bahsetmemek yanlış olurdu. Kahve merkezli bu alanlarda daha çok bar ekipmanları kullanılırken en önde gelen ekipman olarak Cimbali kahve makineleri sayılabilir.

Müşterilerin en çok vakit geçireceği alanlardan biri olan cafeler özellikle büyük tatil otellerinde farklı bölgelere yayılmış durumda olabiliyor. Bu durum da bazı ekipmanların birden fazla alınmasını gerektiriyor. Kumsaldaki barlarda soğuk içeceklerin öne çıkarken Santos bar ekipmanları bu alanın değişmez tercihi konumundadır. Bar blender, portakal sıkma makineleri, buz kırıcılar ise öne çıkan ürünler olarak karşımıza çıkıyor.

Otel mutfak projelerinde tüm bölümlerin baştan çok iyi bir şekilde planlanması gereklidir. İhtiyaçların tam olarak belirlenmesi doğru ekipmanların alınması ve sistemin verimli bir şekilde çalışması hedeflenir. Otel endüstriyel mutfak projelerinde tecrübeli mimarlık firmaları ve endüstriyel mutfak firmalarının tercih edilmesi de ilk adımın doğru atılması yönünde önem arz etmektedir.

Ayrıca otel mutfaklarının resimlerle gösterildiği başka bir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: Resimlerle Bir Otel Mutfağı Projesi